Alpaki osiagają wyskość w kłębie od 80 centymetrów do 1 metra o masie ciała od 50 do 80 kg. Charakteryzują się silnym kadłubem osadzonym na długich smukłych nogach, na długiej szyji jest osadzona zgrabna głowa z prosto stojącymi uszami.


Wielbłądokształtne alpaki to grupa ssaków parzystnokopytnych zaliczanych do opuszkowców które wyróżniaja się sposobem chodzenia (stawiania palców) dzięki któremu nie niszczą łąki. Jedząc trawę podcinają łodyżki na wysokości nie hamującej rozwoju rośliny, swoje potrzeby fizjologiczne całe stado załatwia w jednym miejscu, aby zanieczyszczenie łaki było jak najmniejsze.

Alpaka 640px038Populacja światowa alpak rośnie bardzo powoli wymuszona samą biologią, Alpaki żyją przeciętnie od 20 do 25 lat. Po 2 latach sa dojrzałe płciowo. Ciąża alpak trwa 11,5 do czasami 12 miesięcy. Na świat przychodzi 1 młode, źrebię waży ok. 4.5 - 6 kg i w krótkim czasie zaczyna ssać matkę. Bóle porodowe u klaczy alpaki zaczynają się najczęściej słonecznym przedpołudniem, w otoczeniu stada aby młody źrebak mógł się wysuszyć w słońcu. Po 2-3 tygodniach po porodzie klacz jest gotowa do ponownego pokrycia.
Alpaki mają przyjazny charakter, sa inteligentne, łagodne i szybko sie uczą, te cechy ich charakteru mają szczególny wpływ na dzieci i dorosłych mających bezpośredni kontakt z tymi zwierzętami (są używane w terapiach) Przejeżdżąjacy przez naszą wieś turyści, przystają zafascynowani widokiem tych zwierząt porównywanych z delfinami łąk aby na nie popatrzeć.
Jeden z nich spontanicznie powiedział: "serce się raduje gdy się na nie patrzy".
Mimo łagodności są w stanie, świetnie się same obronić przeciw intruzon takim jak lisy, psy, wilki, przez które czują się zagrożone. Stado się zamyka i razem napastuje przeciwnika.
Hodowla nie jest kłopotliwa , są zwierzętami wytrzymałymi i zwykle odpornymi. Przystosowane do życia w trudnych, wysokogórskich warunkach, mało pożywienia, dużewahania temperatury, lodowate wiatry, rzęsiste ulewy – w Andach ameryki południowej na wysokości 4.500 m n.p.m. może być od -20 stopni w nocy do +30 stopni w ciągu dnia.Alpaki wyjatkowo łatwo przystosowują się do nowych warunków. Mimo ich egzotycznego pochodzenia świetnie się czują w naszej szerokości geograficznej.
Są zwierzętami stadnymi. Mają wysoko rozwinięty zmysł rodzinny dlatego też nie mogą nigdy być pojedynczo hodowane. Stado musi się składać z minimum 2 – 3 zwierząt.
Bardzo dobrze czują się w towarzystwie koni, owiec i kóz. Jednakże muszą być zachowane pewne środki ostrożności takie jak odrobaczanie, szczepienia. Odpowiednia ilość paśników z sianem. Inne gatunki zwierząt na łące nie są w stanie zastąpić im kontaktów socjalnych jakie panują w stadzie alpak.
Alpaki sa zwierzętami wypasowymi. Wymagają całorocznego wypasu na łąkach i ciągłego dostępu do wody i siana w paśnikach. Na jednym hektarze łąki można wypasać 15 – 30 sztuk alpak. Minimalna powierzchnia wymagana dla dwóch zwierząt wynosi 1000 metrów kwadratowych i dla każdej następnej sztuki 100 metrów kwadratowch dodatkowo.

 

 

Ogiery

deckhengstl

Gallery & info

Sprzedaż samic

alpakaRightt

Gallery & info

Sprzedaż samców

AlpakaMale

Gallery & info